•  

Pilvemääraja: põhiliigid. Alasiga rünsajupilv ehk Cb capillatus incus (25.05.2010 17:00)

Autor: Jüri Kamenik

Rünksajupilve teine, väljakujunenud alaliik – Cumulonimbus capillatus incus (alasiga vorm). See on tüüpiline äikesepilv maksimaalses arengustaadiumis, kui äikesetegevus ja pilve vertikaalne ulatus ning õhuvoolude kiirus pilvedes on suurim. Antud fotol on tegemist üheelemendilise äikesepilvega.
Foto: Jaak Täkker

Äikesepilve elemendi teises staadiumis omandab pilv maksimaalse vertikaalse ulatuse, sageli muutub ülaosa alasitaoliseks ja hakkab laienema või venivad sealt kiudpilved välja (äikese-kiudpilved, lad k üldnimega Cirrus nothus, tuntuim vorm Ci spissatus cumulonimbogenitus, vaata äikese-kiudpilved). See näitab, et pilve ülaosa on jäätunud, ulatudes 7-12 km kõrgusele. Sellises kõrguses on alati väga külm, temperatuur tavaliselt vahemikus -30º...-65ºC. Veel suuremas kõrguses temperatuur kas on umbes sama või isegi kõrgem (tropopaus), mistõttu tõusvad õhuvoolud sumbuvad ja seetõttu pilv ei saa enam kõrgemale kasvada, vaid valgub ülaosas laiali. Tuule tugevnemise tõttu kõrguse suurenedes  on sageli kogu pilv kaldu, vahel ulatub pilve ülaosa väga tugevate tuulte vööndisse ning kiudpilved võivad sadu kilomeetreid tuule suunas välja venida.

Rünksajupilve alasi ulatub tugevate tuulte vööndisse, mistõttu on tuule suunas tugevasti välja veninud. 30. augustil 2009. a. Tallinnas.
Autori foto.


Selles staadiumis on äike tavaliselt ka kõige tugevam, kuid kui pilv koosneb vaid ühes-kahest elemendist, siis hakkab äike nõrgenema, sest tõusvad õhuvoolud nõrgenevad ja pilv hakkab hajuma. Mõnikord siiski juhtub, et pilv püsib mõnda aega stabiilsena või hakkab eest või servast juurde kasvama.
Vahel ulatub pilve alasist kõrgemale ümar mügarik. See näitab peamisi tõusvaid õhuvoole, mis pilve toidavad ja tungivad tropopausi ning inglise keelest nimetatakse seda overshooting top. Kui see püsib üle 10 minuti, siis võib tegemist olla tõsise äikesetormiga ning pilve aktiivne faas on sel juhul tavaliselt pikem kui tund. Tavaliselt on sellised küll mitme elemendiga rünksajupilved.

Eelmised artiklid:

Teeme algust pilvemäärajaga (28.04.2010) PilvevaatlejaFoto: Jüri Kamenik Kui olete pilvede tundmises algaja, siis tasub endale selgeks teha järgmised punktid:


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam