•  

Täna on magnettormide päev. Kuidas need meie enesetunnet mõjutavad? (08.09.2017 14:07)

Täna on magnettormide päev - varahommikul tabas Maa magnetvälja võimas plasmavoog ja tekitas tugeva G4 magnettormi. Plasmavoog pärines päev varem Päikesel toimunud X-klassi purskest, mis oli viimase 12 aasta tugevaim. Selge taevaga paikades nägi virmalisi ka üsna madalatel laiuskraadidel. Kaadreid öösel pildistatud virmalistest vaata SIIT. Päike on olnud aktiivne ka peale ülitugevat purset ja päikesetuul tiirleb Maa läheduses suure kiirusega, nii et täna õhtul ja öösel on oodata nõrku kuni keskmise tugevusega magnettorme:

USA ilmateenistuse kosmoseilmakeskuse Maa magnetvälja seisundi prognoos. Esimeses
tulbas on universaalaeg (Eesti aja teadasaamiseks tuleb suvejaja järgi liita 3
tundi), numbritulbad näitavad ennustatavat Kp indeksit vastavatel
päevadel.

Kuna mitmed inimesed kurdavad täna halva enesetunde üle, on asjakohane taasavaldada siin üks vana Elukirja artikkel, mille autoriks on ilm.ee toimetaja:

Kuidas magnettormid meie enesetunnet mõjutavad

Kui peavalu või lihtsalt kehva enesetunde põhjuseks on ilm, teeb see olukorra talumise kergemaks, sest halb ilm ei kesta igavesti.

Samamoodi võib keskkonnatundlikele inimestele mõjuda kosmoseilm, aga paraku seda silmaga ei näe, kui just parasjagu eredaid virmalisi ei sähvi. Põhjustavad ju virmalisi magnettormid, mis tekivad siis, kui Päikesel toimunud purskest väljunud loide Maad kaitsvat magnetkilpi häirima jõuab. Pooluste lähedal näeb virmalisi rohkem, sest sinna suubuvad magnetilised jõujooned, mida mööda kiirgus liigub ja tekitab niinimetatud virmaliste ovaali, mis vastavalt olukorrale laieneb või kitseneb.

Seda, kui kaugel see ovaal parasjagu Eestist on ja kas ka meil on lootust virmalisi jälgida, võib näha erinevatelt kaartidelt, mida internetist vabalt kätte saab:

USA kosmoseilmakeskuse virmaliste prognoos

Samuti on võimalik leida andmeid Päikese aktiivsuse ja magnettormide kohta reaalajas ja nende prognoose. Aadressile ilm.ee/kosmoseilm ongi koondatud maailma juhtivate kosmoseagentuuride andmed, samuti leiab sealt kosmoseilmateated, mis annavad teada magnettormide tulekust. Siis teab tervisehädasid kosmoseilma kaela ajada ja õhtuti selge ilma korral virmalisi oodata.

Kosmoseilma mõju tervisele hakati uurima juba möödunud sajandi esimesel poolel. Nimelt täheldati Prantsusmaal Nizzas, et nendel päevadel, kui kohaliku telefonijaama töös on tõrkeid, registreeritakse haiglas rohkem insulte ja infarkte. Et magnettormid tekitavad häireid muu hulgas ka raadio- ja telegraafisides, osati otsad kokku viia. Umbes samal ajal (1928) hakati magnettormide mõju tervisele uurima ka Venemaal ning sajandi keskpaiku Saksamaal ja mujalgi. Muide, Ukrainas saab nõu magnettormidega seotud tervisehädade profülaktikaks igast apteegist. Peaasjalikult soovitatakse seal südame- ja veresoonkonnahaiguste all kannatajatele verevedeldajaid ning mitmesuguseid ravimtaimi. Olgu siinkohal ära toodud ka üks lihtne rahustava toimega retsept: õhtul enne magamaheitmist tuleb ära juua klaasitäis melissiteed meega, millesse on segatud 20 tilka piparmünditinktuuri.

Ka Eestis uuritakse magnettormide mõju inimese töövõimele. Tarmo Koppel, Tallinna Tehnikaülikooli töökeskkonna ja -ohutuse õppetooli doktorant, leiab, et magnettormidele tuleb samaväärset tähelepanu osutada kui igale teisele töökeskkonna stressorile. „Kui mitmel töötajal esineb samadel päevadel sümptomeid, mis ei luba neil tööl endast parimat anda, siis kahtlemata on sellel loodusnähtusel ka majanduslik mõju.”

Arvatavasti pole paljudele tundmatu olukord, kus ühe töö, näiteks kirjatöö tegemisele läheb mõnikord topelt või isegi mitu korda rohkem aega kui tavaliselt — siis võib põhjus olla ka elektromagnetilises keskkonnas, mis ajab sassi ajulained.

Kuna Koppeli teadustöö käsitleb elektromagnetväljade mõju uurimist inimese töövõimele, siis on ta ka viimased kümme kuud läbi viinud uurimust magnettormide põhjustatud sümptomite selgitamiseks. Koppeli sõnul on praegu veel vara järeldusi teha, kuid vahepealne andmete analüüs näitab, et magnettormidest on mõjutatud palju rohkem inimesi: „Vähemalt viiendik reageerib mingil moel magnettormi mõjudele. Enamasti kurdetakse magnettormipäevadel palju rohkem unehäirete (öösel ei saa magada või uni läheb varahommikul ära), seletamatu uimasuse või muude kergemate sümptomite üle. Kes on aga magnetvälja kõikumistele tundlikumad, kurdavad ka peavalu ja muude tugevamate sümptomite üle. Eriti tunduvad mõjutatud olevat need, kel tervis nõrk: haiged ja vanad inimesed.”

Koppeli sõnul on teadusele veel segane, milline mehhanism tervisehäireid esile kutsub. Lähtudes asjaolust, et Maa magnetvälja tugevus on ligikaudu 50 000 nanoteslat ning mõõduka magnettormiga, mis inimestel sümptomeid põhjustab, kaasneb 500 nanotesla kõikumine selles väljas. Et pelgalt üks protsent kõikumist magnetväljas suudab head enesetunnet mõjutada — see on ilmekas näide, mil moel inimene kui organism on ülimalt täpselt kohanenud selle elektromagnetilise kliimaga, mis teda miljoneid aastaid ümbritsenud.

Kuidas suudab nii nõrk magnetvälja muutus tervisemuresid esile kutsuda, pole veel teada. Arvatavasti on tegemist asjaoluga, et sellised mitmesajananoteslased magnetvälja kõikumised leiavad aset suhteliselt lühikeses ajavahemikus (minutitega), mis on anomaalne, arvestades magnetvälja tavapärast ööpäevast fluktuatsiooni.

Venemaal tehtud uurimused on aga näidanud, et kõige ohtlikumad on tervisele magnettormi mikrovõnked, magnetvälja väiksemad kõikumised, mis leiavad aset mitu korda sekundis. Kui otsida lahendust, kuidas end magnettormi eest kaitsta, siis on arsenal üsna napp. Arvestades magnettormi füüsikalist olemust, tungib see läbi pea kõikjalt ning seetõttu ei ole võimalik selle eest pakku joosta. Seevastu soovitatakse need päevad mööda saata rahulikumalt, ilma suurema füüsilise koormuseta, kuigi kerge sport arvatakse aitavat tagajärgi leevendada.

Samas, paljudel inimestel ei ole magnettormi tagajärgi üldse tunda, eriti, kui tegemist on noorte või füüsiliselt tervete inimestega.

 

Eelmised artiklid:

Virmaliste aeg on käes - täna toimus Päikesel tugev purse! (06.09.2017) Päike on alates 4. septembri hilisõhtust väljutanud plekkidest tugevaid plasmavooge ja juba eeloleval ööl on oodata nende jõudmist Maa atmosfäärini, mis omakorda annab selge taeva puhul võimaluse virmalisi näha.

Selgema taeva puhul oleks homme öösel võimalik virmalisi näha (05.09.2017) Pärnu jõgi, Paikuse, 06.09.2016 Foto: Rene Lehiste USA kosmoseilmakeskus parandas täna õhtul pärastlõunast magnettormide prognoosi, millest näeme, et homme öösel on võimalik tugev magnettorm tugevusega G3. Tugevate magnettormide korral on virmalised hästi nähtavad ka palja silmaga, mitte ainult läbi tundliku fototehnika.

Virmaliste hooaeg on avatud (24.08.2016) Virmalised 24.08.16 Foto: Kalmer Saar Käes on aeg, mil ööd on jälle piisavalt pimedad, et magnettormide korral taevas virmaliste mängu pildistada ja tugevamate tormide korral ka palja silmaga näha. Möödunud ööl jõudiski Maa magnetväljani negatiivse polaarsusega (Bz oli miinuses) päikesetuul ja põhjustas nõrga (G1) magnettormi.

Pilvede vahelt on võimalik pildistada virmalisi (06.03.2016) Virmalised Järvamaal 06.03.2016 Foto: Ain Paloson Täna, 6. märtsi õhtul on mõnel pool taevas pilvede vahelt ka taevast  näha. Seda tasub pildistada, sest tänu magnettormile on taevasse ilmunud virmalised.

Tähelepanu! Virmalised! (16.02.2016) 16.02.2016 Foto: Jüri Voit Hetkel (kell 21.55) on käimas nõrk G1 magnettorm ja tundliku fototehnikaga on võimalik jäädvustada ka virmalisi.  Palja silmaga nägemiseks oleks vaja otsida vähesema valgusreostusega paiku.

Aasta viimastel öödel on lootus virmalisi näha (29.12.2015) Foto: Roman Purga Kui taevas selge püsib, on lähipäevil võimalus põhjataevas virmalisi näha või vähemalt pildistada. 28. detsembril väljutas päikeseplekk AR2374 otse Maa suunas loite, mis peaks esialgsete arvutuste kohaselt pärale jõudma 30. detsembri õhtul või 31. detsembri öösel.

Magnettormid on muutumas igapäevasteks (10.11.2015) Virmalised Rohuneeme 04.11.2015 Foto: Triinu Sarv Täna hommikul algas nõrk magnettorm, mis kell 13.50 saavutas mõneks ajaks mõõduka (G2) tugevuse. Magnettorme on oodata ka homme, ülehomme ja  järgnevatel päevadel.

Taevas selgineb ja magnettormid on tulekul - lootus näha virmalisi (02.11.2015) Öös on värve Foto: Kalmer Saar USA kosmoseilmakeskuse teatel on oodata magnettormi, mis saab alguse ajavahemikus tänasest hilisõhtust kuni homse pärastõunani ja mis lõpeb 4. novembril.

Päikesetormid võivad olla võimsamad kui seni arvatud (28.10.2015) Virmalised Varbla vald 07.10.15 Foto: Kristian Pikner Teadusajakirjas Nature Communications  26. oktoobril avaldatud uurimuse kohaselt võivad päikesetormid olla võimsamad, kui seni arvatud, teatab Lundi ülikool. Teadlaste uurimus selles Rootsi ülikoolis tegi kindlaks, et Maad tabas kaks ülivõimast päikesetormi enam kui tuhat aastat tagasi.

Ees on virmalisteööd (07.10.2015) Ain Paloson Virmalised Järvamaal. 06.10.2015 Tugevad virmalised olid juba eile õhtul ja möödunud ööl ning prognoosid lubavad  magnettorme veel mitmeks õhtuks ja ööks.

Õhtul ja öösel on võimalikud magnettormid (08.09.2015) Natuke virmalisi pilvede vahelt 7.09.2015.Kuusalu Foto: Jüri Voit Eile, 7. septembri õhtul alanud mõõdukas (G2) magnettorm kestis täna hommikuni ja selgema taevaga piirkondades pildistati virmalisi. USA kosmoseilmakeskuse prognoos lubab G2 magnettormi ka eelolevaks ööks.

Virmaliste asemel helkivad ööpilved (08.06.2015)

Jaanuaris on võimalik mõõta magnettundlikkust (20.01.2015) Magnettormid toovad kaasa virmalised 17.03.2013 Viimsis Foto: Jan Lepamaa Jaanuaris on Keskkonnatervise Instituudi teadustöö raames võimalus tasuta mõõta enese magnettundlikkust.

Palun anna teada, kuidas sind on mõjutanud tänane magnettorm (30.12.2014)

Päikesel toimus tugev X-klassi purse (22.10.2014)

Päikesel toimus tugev purse, nädalavahetusel on virmaliste nägemise võimalus (10.09.2014) Täna. 10. septembril toimus Päikesel regioonis nr. 2158 tugev X1.6 purse, mis kestis kella 19.21-st kuni kella 20.20-ni Eesti aja järgi. Et loite väljutanud plekk asus n.ö. näoga Maa poole, jõuab loide Maa magnetväljani paari päeva pärast ja siis on virmaliste nägemise võimalus

Oodata on nõrka magnettormi (01.04.2014) Märtsikuu viimased virmalised kumamas pilvede taga.31.03.2014.Andineeme Foto: Jüri Voit   Homseks, 2. aprilliks, ennustab USA kosmoseilmakeskus nõrka magnettormi. Eesti ilmateenistuse prognoos lubab peale keskööd taeva selginemist, mis annab tänu pimedatele öödele veel lootust virmaliste pildistamiseks. Keskkonnatundlikud inimesed võivad sel ajal kurta enesetunde halvenemist.

Selge taeva korral saaks imetleda virmalisi (09.01.2014) Täna ja homme on oodata tugevaid magnettorme. Kui pimedal ajal pilvede vahelt  selget taevast paistab, siis saab sealt ka virmalisi näha.

Päikesetuule lõunasuund tõi taevasse virmalised (28.08.2013) Virmalised Kärdla 27. aug. 2013 Foto: Õie Pak

Lähenevad magnettormid annavad lootuse näha virmalisi (22.08.2013) USA ilmateenistuse NOAA  kosmosilmakeskus ennustab lähipäeviks magnettorme, mis selge ja pimeda taeva korral annaksid võimaluse näha virmalisi. Oodatavat vaatemangu on paraku segamas täiskuu, mis tõuseb õhtuti kella üheksa paiku ja loojub järgmise päeva hilisel hommikul.

Virmaliste hooaeg on alanud (16.08.2013) Virmalised kell 1.05 Saaremaal Pihtlas Foto: Valmar Voolaid Ööd on muutunud pimedaks ja tänu Päikese kõrgenenud aktiivsusele oli tänase päeva esimestel tundidel võimalik pildistada virmalisi.

Palun anna teada, kuidas sind on mõjutanud tänane magnettorm (07.06.2013)   Palun täida küsimustik ja anna  teada, kuidas sind on mõjutanud tänane magnettorm. Küsimustik on Tallinna Tehnikaülikoolis läbiviidava teadusuuringu osa.

Oli järjekordne virmalisteöö (02.05.2013) Virmaliste öö 02.05. Saaremaa Orissaare Foto: Kalmer Saar

Palun anna meile teada, kuidas sind mõjutas eilne magnettorm (18.03.2013) Virmalised Vändra Vallas, Pärnumaal 17.03.2013 kell 20:28 Foto: Karl Ander Adami     Eile õhtul ja öösel möllanud magnettorm tõi küll taevasse imelise virmaliste vaatemängu, kuid võis ka keskkonnatundlikematel inimestel tervisehäireid kaasa tuua.

Selge taeva korral oleks täna võimalik pildistada virmalisi (01.03.2013) Virmaliste ootel Pilvine ilm ei soosi virmalisi, pildistatud 1.märtsil umbes 01.00 paiku Foto: Kalmer Saar   Täna jõudis Maa magnetvälja häirima päikesetuul, mis tõstis selle kõikumise taseme näitaja, Kp indeksi 5ni. Tegemist on nõrga magnettormiga  tugevusega G1 viiepallisel skaalal.

Selge taevaga paikades oli täna näha virmalisi (17.01.2013)   Üle pika aja oli võimalus nautida selget taevast koos virmalistega. Pildistatud 17.01.2013.a. Orissaares Foto: Kalmer Saar

Tänavu suuremaid magnettorme oodata ei ole (12.12.2012) Venemaa Lebedevi- nimelise geofüüsika instituudi Maa magnetvälja seisundi prognoos 13.12.2012 - 08.01.2013. Kp indeks (vasak horisontaalne rida) näitab Maa magnetvälja seisukorda, alates Kp5 on tegemist magnettormiga. Üks võimalikest maailmalõpu-teooriatest väidab, et veel tänavu (eriti muidugi 21. detsembril) on oodata tugevat päikesepurset, mis Maa magnetvälja nii segi lööb, et kaob elekter ja tekib suur kaos.

Kas päikesetormid teevad 2012. aastal maailmale lõpu? (17.11.2012) Päike 14.11-16.11.2012 USA kosmoseagentuuri NASA teadlastele enim esitatud küsimus on selle kohta, kui suur on võimsate päikesetormide oht maailmale, mida on ennustatud 2012. aastaks.

Kuidas Sind magnettorm mõjutas? (15.11.2012) Foto: Silvar Mehik Hiljutised magnettormid tõid taevasse virmalised ja võisid keskkonnatundlikel inimestel põhjustada halba enesetunnet.

Selge taevaga kohtades nähti ja pildistati virmalisi (14.11.2012) Jüri Voit Kosmiline vaatemäng Peale pikemat pausi oli näha taevalikku vaatemängu. Tehtud 13.11.2012. Kuusalus.Tänaöine mõõdukas magnettorm tugevusega G2 tõi taevasse virmalised, mida oli selge taeva all ka palja silmaga näha.

Täna öösel pildistati järjekordseid virmalisi (13.11.2012) Virmalised Pärnumaal, Orikülas. 13.11.2012 - 01:34 Foto: Karl Ander Adami Täna öösel registreerisid huviliste fotosilmad selge taeva all taaskord virmalisi.

Magnettormid tõid taevasse virmalised (09.10.2012) Vihm andis korraks järgi ja õnnestus virmalised pildile saada. Pärast hakkas taas sadama. (9..oktoober 2012.a. Orissaares) Foto: Kalmer Saar

Virmaliste aeg on käes! (04.09.2012) Rene Jakobson 3. september 2012 Suvised virmalisehakatised kuuvalgel ööl Eile õhtul jõudis Maa magnetvälja häirima laetud osakeste voog Päikeselt ja tekitas siin mõõduka magnettormi. Häritus kestis ka öösel ja seal, kus pilvi ees polnud, ehtis põhjataevast rohekas virmaliste valgus

Suur päikeseplekk toob nõrgad magnettormid (09.05.2012) Päike täna. Tumedad alad pildil on päikeseplekidAllikas: SDO/AIA Hiigelsuurest, natuke Itaaliat võ pika säärega saabast meenutavast päikeseplekist toimus täna, eile ja üleeile kokku kolm keskmise tugevusega, M-klassi koronaalse aine väljapurset (CME). Öeldakse ka "päikesepurse", "protuberants", "päikeseloide" jne.

Täna öösel oli virmalisi näha (13.04.2012) 13.04.2012 virmalisedSimunas oli öö otsa võimalik virmalisi näha. Ise vaatasin poole neljani hommikul, rohkem ei jaksanud :)Foto: Janek Pärn

Päikeseplekk 1429 tuleb tagasi (29.03.2012) Virmalised 12.03.12 põhjarannikulFoto: Argo Argel Päikeseplekk 1429, millest lähtunud päikesetuul meil viimati märtsi esimeses pooles magnettorme põhjustas, tuleb jälle nähtavale Päikese Maa poole suunatud pooles.

Homme on jälle magnettormi oodata (14.03.2012) Janek Pärn12.03.2012 oli võimalik Simunas pilvede tagant virmalisi näha Eile õhtul toimus Päikesel järjekordne tugev purse ja sealt väljunud päikesetuul peaks Maani jõudma 15. märtsil kell 8.20 Eesti aja järgi (+/- 7 tundi). Kuigi laetud osakesed ei tule otse Maa suunas, jõuab nende mõju osaliseslt siiski siia ja on oodata  nõrka või mõõdukat magnettormi.

Tugev magnettorm (10.03.2012) Reedel 09.03.12 rullus lahti üks viimase aasta tugevamaid magnettorme. Päikeseloide (päikeseosakeste väljapurse kosmosesse) mis leidis aset kolmapäeval 7.03.12, oli üks viimaste aastate tugevamaid. Kuna 5.03.12 ja 7.03.12 päikeseloited olid suunatud Maa poole, siis tabades paari päeva pärast Maa magnetosfääri, tekitasidki need magnettormid.

Kuidas Sind mõjutas viimane magnettorm? (09.03.2012) Video: USA ilmateenistus (NOAA) Kolmapäevast reedeni, 7-8-9.märtsil 2012 on leidnud aset pikem ja tugevam magnettorm. Kolm päeva kestva magnettormi tekitasid mitu järjestikulist päikeseloidet, milledest viimane oli tugevaim, kui aastaid nähtud.

Algas tugev magnettorm, õhtul on lootust virmalisi näha (08.03.2012) Maa geomagnetilise välja kõikumine reaalajas. Magnettormid algavad, kui Kp indeks on üle 5, see on torm tugevusega G1. Maa magnetväli on rahutu, algas magnettorm, mis mõningate hinnangute kohaselt võib saavutada viie palli skaalal tugevuse G3-G4. Kuna torm alles algas, siis võib see kesta õhtupimedani ja siis on suur tõenäosus näha virmalisi.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam