•  

9. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (07.03.2018 15:39)

Autor: Laine ja Vello Keppart

9. NÄDAL 26.2.2018.- 4.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses
Külm jätkus. Minimaalsed temperatuurid kõikusid -14,7 kraadist (reedel) kuni -24,2 kraadini kolmapäeval. Lume pinnal oli külm veelgi tugevam. Päevased temperatuurid tõusid nädala esimesel poolel -15...-9 kraadini, nädala lõpupäevadel aga -4...-5 kraadini.

Lumine hommik linna servas

Külmatunnet süvendas (eriti nädala esimesel poolel) tugev tuul. Kolmapäeval võis näha Ilmateenistuse kodulehelt, et Jõgeval ulatus tuulekülm hommikul -30 kraadini.

Härmas mägimänd

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur jäi külmematel päevadel kuni 13 kraadi võrra madalamaks viimase 96 aasta keskmisest. Õnneks kattis maad 14-21 sentimeetrine (kohati veelgi paksem) lumekiht ja selle all talvituvatele meil traditsiooniliselt kasvatavatele põllu- ja aiakultuuridele külmakahjustuse ohtu ei tekkinud.

Põldudel tehtud vaatluste järgi langes kolme sentimeetri sügavusel mullas minimaalne temperatuur nädala kestel ainult kuni -1,5 kraadini. Tugev tuul tihendas lund ja lumele tekkis nädala esimesel poolel kohati kuni kahe sentimeetri paksune lumekoorik, mis nädala lõpuks enamus paigus kadus.

Paju võrsetel oli härmatis kuni 20 mm

Päikest paistis rohkesti. Päikesepaistel teede äärtes määrdunud lumi sulas, katustelt vajus lumi maha, korrast rohkem tekkis räästastesse ja puudele jääpurikaid. Nädala teise poole külmadel hommikutel olid puud ja võrkaiad härmas. Päeva jooksul päikese mõjul härmatis sulas ja varises maha.

Esimene künnivares saabus laupäeval

Pühapäeval õnnestus kohata Jõgeval Suvila tänava piirkonnas esimest künnivarest, kes istus kõrgel puul koos hallvareste ja hakkidega. Kesklinnas ei olnud kogu nädala jooksul pesapuudel ühtegi künnivarest näha. Eelmisel neljal kevadel on künnivaresed Jõgevale saabunud juba küünlakuu viimastel päevadel, kuid tavaliselt peetakse nende saabumise ajaks siia kanti siiski märtsikuud. Lindude söötmiskohtades käisid külmade ilmadega söömas rohevindid ja tihased, üksikud rästad, kolm metsvinti. Sel nädalal kohati Jõgeval raudkulli. Üks suur-kirjurähni paar mängis ja häälitses koolide vahelises pargis.

Fotod: Laine ja Vello Keppart
Jõgeval 4.3.2018

.

Eelmised artiklid:

8. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (28.02.2018)

8. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (27.02.2018) Pedja jõgi kattus jääga. Puud olid külmadel hommikutel härmas, mis päeva jooksul varisema hakkas. Igal päeval sadas aegajalt veidi lund, kuid lume paksus muutus vähe, püsides avamaastikul 20 cm lähedal.

7. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (21.02.2018) Lund oli piisavalt ja külma parasjagu talverõõmude nautimiseks. Nädala lõpuks kasvas lume paksus põldudel siinkandis juba ligikaudu 20 sentimeetriseks. Aegajalt esines pinnatuisku. Sageli oli hommikuks värske uus lumekord maha sadanud, mis andis võimaluse jälgede järgi teada saada öösel tegutsenud loomadest.

5. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (07.02.2018) Lund sadas igal päeval, kuid osadel päevadel nii vähe, et meteojaam registreeris sademete hulgaks 0 mm. Kõige sajusem oli ilm ja tuiskas neljapäeval. Ööpäevaseks sademete hulgaks kogunes sel päeval 8 mm. Lumi oli maas kogu nädala kestel. Nädala lõpuks tõusis lume paksus põldudel ligikaudu 10 cm paksuseks. Lumikate oli nädala jooksul esinenud tuiskude tõttu ebaühtlane, kõikudes 5...13 sentimeetrini.

2018. aasta 3. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (24.01.2018) Külmade ilmadega jäätus Pedja jõgi korrast rohkem. Keset jõge suurema vooluga kohtades jäi vesi avatuks ning siin-seal ujusid hajutatult pardid ringi. Jõel peatus endiselt alevikus vesipapp. Paisjärvel oli jää juba nii paks, et võis näha kalamehi istumas ja kala püüdmas. Asulas majade vahel toitusid marjadest puudel ja põõsastel hallrästad, ringi liikusid üksikud musträstad, võis kohata seemneid nokkimas leevikesi. Lindude toidulaudu külastasid tihased, varblased ja rohevindid. Asulates on tavalised veel hakid, varesed, kodutuvid ja harakad.

2018. aasta 1. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (10.01.2018) Esmaspäeval nähti kahte talvituvat põhjavinti ja kümmekond hallrästast oli veel liikvel. Päikselisel pühapäeval ühel vahtral viiest moodustus lõigatud oksal vahtramahlast väike jääpurikas.

44. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (07.11.2017) Nädala esimestel päevadel lõppes hanede läbiränne. Endiselt liikusid ringi hallrästaste, kuldnokkade, kiivitajate ja kalakajakate salgad. Nulgudel ja kuuskedel oli näha toitumas musttihaseid, käbilinde ja rohevinte.

43. nädal Jõgeva ümbruses (31.10.2017) Nädal kujunes talviseks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus -2 kraadist kuni 3 kraadini. Teisipäevast kuni reedeni jäi keskmine õhutemperatuur null kraadist madalamale. Miinuskraadid esinesid öösiti kogu nädala jooksul. Kõige madalam õhutemperatuur (-4,7 °C) mõõdeti kolmapäeval ja kõige kõrgem (4,8 °C) pühapäeval.

42. nädal Jõgeva ümbruses (31.10.2017) Eriti pime oli ilm teisipäeval, kui keskpäeval süttis äikese eel alevikus mõneks ajaks isegi tänavavalgustus. Päevavalgust oli napilt mitme tunni vältel ja nähtus meenutas päikesevarjutust. Tiheda pilvemassi tekkele aitasid kaasa Ilmateenistuse teatel Eestisse kandunud Portugalist pärit metsapõlengute suits ja tahm ning Sahaara kõrbest tormidega kõrgetesse õhukihtidesse üles tõusnud liivaosakesed.

40. nädal Jõgeva ümbruses (11.10.2017) Ilm oli sügiseselt sompus ja vihmane. Nädala sajusummaks kogunes 42 mm, mis moodustab kogu oktoobrikuu keskmiset 66%. Kõige enam tuli vihma kolmapäeval, kui ööpäevaseks sajusummaks mõõtis Jõgeva idapiiril asuv ilmajaam 19 mm. Vihma hulka tuli ka üksikuid raheterasid.

39. nädal Jõgeva ümbruses (04.10.2017) Nädala jooksul vihma ei sadanud ja päikest paistis kuni reedeni rohkesti. Esmaspäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur 18 kraadini, nädala lõpus laupäeval ja pühapäeval jäi kümnest kraadist madalamale. Ööd olid jahedad. Selle sügise esimene korralikum öökülm esines reedel (29.10.), kui termomeetri näit langes õhus Jõgeval -0,2 °C, maapinna lähedal mullal -1,1 °C ja rohul ‑3,7 °C. Hommikul oli tihe udu, rohi hallast valge. Laupäeval ja pühapäeval püsis taevas pilves, öökülma ei olnud.

38. nädal Jõgeva ümbruses (27.09.2017) Tänavuse septembri teise dekaadi (11.09.-20.09.) sajusummaks kogunes Jõgeval ilmajaama järgi 71 mm. Nii sajust mihklikuu keskmist kümmepäevakut pole siin kandis varem 1922. algavate vaatluste järgi varem veel esinenud. Senine rekord (65 mm) pärines 1935. aastast.

37. nädal Jõgeva ümbruses (20.09.2017) Põldudel koristati igat sobivat hetke ära kasutades sajuhoogude vahel teravilja ja võeti kartuleid. Oli näha veel palju koristamata põlde. Vaja oli külvata juba uut taliteravilja, kuid raskusi oli maa ettevalmistamisega, muld oli külvamiseks märg.

36. nädal Jõgeva ümbruses (13.09.2017) Nädala esimene pool oli vahelduvalt pilves, jahe ja väga tuuline. Iiliti ulatus tuule kiirus 12-14 m/s. Kuigi päeval tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid 15-16 kraadini, tundus õues liikudes ilm väga külmana ja sundis varjulist kohta otsima. Kolmapäeva varahommikul langes minimaalne õhutemperatuur Jõgeval 3,6 kraadini, rohul registreeriti öökülma (Jõgeva ilmajaama juures -1,4 °C). Aedades öökülmakahjustusi märgata ei olnud.

34. nädal Jõgeva ümbruses (30.08.2017) Aedades muutusid juba suveõunad maitsvamaks, kuigi seemned olid veel valged. Oli aed- ja puis-hortensiate, gladioolide, hiina aedastrite, jorjenite õitseaeg. Metsades võis siinkandis veel vähe riisikaid leida. Puud püsisid rohelised ja toomingatel oli vähe märgata lehestiku hõrenemist.

32. nädal Jõgeva ümbruses (16.08.2017) Koristusperioodi algus on jäänud jaheda suve tõttu tänavu tavapärasest hilisemaks. Efektiivseid (üle 5 °C) õhutemperatuure kogunes tänavu 13. augustiks Jõgeval 928 °C, mis on normist (1981-2010. a keskmine) 155 kraadi võrra vähem. Viimaste aastakümnete keskmisena on kogunenud selline soojussumma siin kandis juba juuli lõpuks ja eelmisel aastal 23. juuliks.

31. nädal Jõgeva ümbruses (09.08.2017) Teraviljapõllud muutusid korrast kollasemaks, kuid koristusküpseks veel terad siin kandis ei saanud. Kombaine võis näha heinaseemnepõldudel ja koristati talirüpsi. Talirapsipõllud veel koristuseks küpsed ei olnud. Lamandumist oli siin kandis teraviljapõldudel vähe märgata. Piiri pargis õitsevad laialehised neiuvaibad. Aedades on aed-leeklillede ehk flokside aeg.

30. nädal Jõgeva ümbruses (02.08.2017) Lõpuks jõudis südasuvine soojus kohale ja jäi püsima. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus nädala kestel 15...19 kraadi piires ja maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid päeviti 21...25 kraadini. Kuivus kippus osadele taimedele liiga tegema ja päevastel tundidel tekkis lehtedel turgori kadu. Veidi vihma tuli nädala jooksul ainult neljapäeva õhtul ja jätkuval ööl, kusjuures sademete summaks kogunes 0,3 mm. Taimed said täiendavat niiskust udust ja tekkinud rohkest kastest.

29. nädal Jõgeva ümbruses (26.07.2017) Taliteraviljapõllud on jõudnud piimküpsuse faasi ja põldude värv on muutunud kollakaks. Piimküpseks on saamas ka osad odrasordid. Suvinisud ja kaerad on rohelised. Endiselt kolletavad õitest suvirapsipõllud. Pilku püüavad ka õitsvad kartuli-, tatra- ja ristikupõllud. Tee- ja põlluservadel õitsevad massiliselt kollaste sarikõitega harilikud moorputked. Jätkub erinevate kellukate õitseaeg.

28. nädal Jõgeva ümbruses (19.07.2017) Nõiahammas suudab kasvada ka kõnnitee kivide vahel Nädal algas uduse hommikuga. Kella üheksaks juba udu hajus, järgnes soe ja päikseline päev. Teisipäev oli valdavalt sompus ilmaga ja ainult aegajalt oli päikest näha. Õhtupoolikul hakkas sadama. Hooti oli sadu tugev ja ööpäevaseks sajusummaks kogunes siinkandis 10...11 mm.

27. nädal Jõgeva ümbruses (12.07.2017)

26. nädal Jõgeva ümbruses (05.07.2017) Keskmine õhutemperatuur jäi kogu nädala vältel normist madalamaks. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis ainult ühel päeval (neljapäeval) üle 20 kraadi ja laupäeval küündis ainult 14 kraadini. Öökülma ei esinenud. Nädala minimaalseks õhutemperatuuriks jäi 5 °C ja temperatuur jäi plusspoolele ka maapinna lähedal rohul. Sajuta oli nädala jooksul ainult kolmapäev ja neljapäev.

25. nädal Jõgeva ümbruses (27.06.2017)

24. nädal Jõgeva ümbruses (20.06.2017)

23. nädal Jõgeva ümbruses (12.06.2017)

22. nädal Jõgeva ümbruses (06.06.2017) Künnivaresed otsivad poegadele traatusse suviteravilja põllul Nädala algas sooja päevaga ja maksimaalne õhutemperatuur tõusis esmaspäeval 21,5 kraadini. Eelnev öö oli pilves ja sadas veidi vihma, minimaalne õhutemperatuur alla 13 kraadi ei langenud.

21. nädal Jõgeva ümbruses (31.05.2017) Temperatuurirežiim püsis normile lähedasena või sellest kõrgemana. Õhus öökülmad lõppesid, kuid maapinna lähedal registreeriti laupäeva öösel veel nullist madalamaid näite – mullal -0,1 °C ja rohul -4 °C. Päeviti tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid 17...25 kraadini.

20. nädal Jõgeva ümbruses (24.05.2017) Esmaspäeval veel paljud võililled ei õitsenud Päikest paistis rohkesti ja kuivus jätkus. Ilm oli pilves ainult esmaspäeval ja neljapäeval ja siis tuli ka Jõgeva ümbruses mõni tiba vihma (kokku 0,4...1,4 mm). Selge taevaga jahtus öö jooksul kuiv õhk kiiresti. Nädala kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti kolmapäeval õhus -2, mulla pinnal -4, maapinna lähedal mullal -5 ja rohul -9 kraadi.

19. nädal Jõgeva ümbruses (16.05.2017) Ilm muutus esmaspäevast kolmapäevani korrast külmemaks. Kesknädalaks langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur 0,4 kraadini ja öösel mõõdeti õhus -6, mullapinnal -4, maapinna lähedal mulla kohal -9 ja rohul -14 kraadi. Hommikud olid enamasti hallased ja päikselised, kuid päeval läks taevas pilve, sadas hooti lund. Teisipäeval ja kolmapäeval tekkis sadudest lühiajaline lumikate. Kolmapäeva õhtul moodustus udu, neljapäeva hommikul oli nõrk härmatis, põllud tumedad ja niidud lumest valged.

18. nädal Jõgeva ümbruses (16.05.2017) See oli esimene nädal sel kevadel, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis 5 °C kõrgemana. Päevad olid päikselised ja maksimaalsed termomeetrinäidud tõusid õhus 13...18 kraadini. Ööd jäid endiselt külmaks ja varahommikuti oli hall maas. Nädala kõige külmematel öödel (esmaspäeval ja reedel) langes termomeetrinäit õhus -3 kraadini ja maapinna lähedal rohu kohal ‑10...-11 kraadini. Vihma ega muid sademeid nädala jooksul ei tulnud.

17. nädal Jõgeva ümbruses (03.05.2017) Nädal kujunes tuuliseks, külmaks ja sajuseks. Keskmine õhutemperatuur püsis 2...4 kraadi piires, mis on normist 4...6 kraadi võrra madalam. Nädala minimaalseks temperatuuriks mõõdeti esmaspäeval õhus ligi 4 °C, maapinna lähedases õhukihis -7...-8 °C.

16. nädala ilm Jõgeva ümbruses (27.04.2017) Ilm oli külm. Esmaspäevast kolmapäevani püsis keskmine õhutemperatuur null kraadist madalamana ja öösiti langes termomeetrinäit õhus -4...-6, kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -5...-10, rukki lehtede kohal -6...-11 kraadini.  Päevasooja oli samuti nädala alguses napilt. Esmaspäeval ja teisipäeval tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid ainult kolme kraadini. Öiste külmakraadidega külmus muld põldudel pinnalt 3-4 cm sügavuseni ja jõudis alles lõunaks uuesti üles sulada.

14. nädal Jõgeva ümbruses - harimisküpseks põllud veel ei saanud (12.04.2017) Keskmine õhutemperatuur püsis 3...6 kraadi piires, mis on normiga võrreldes 0...3 kraadi võrra kõrgem. Päevased temperatuurid tõusid kuni 13 kraadini, öösiti aga langesid enamasti miinuspoolele. Kõige külmemal ööl mõõdeti minimaalseks õhutemperatuuriks -3,2 °C ja kahe sentimeetri kõrgusel maapinnast -6,7 °C, talirukki oraselehtede kohal -7,5 °C. Muld oli sel hommikul pinnalt paari sentimeetri sügavuseni nõrgalt külmunud, hall maas. Kelts kadus nädala jooksul põldudelt ja muld hakkas kiiresti kuivama. Pinnasesse tekkisid suured lõhed. Vähest vihma sadas kolmapäeval, neljapäeval ja laupäeval. Harimisküpseks põllud siinkandis sel nädalal veel ei saanud.

13. nädal Jõgeva ümbruses: kelts valdavalt põldudel veel läbi ei sulanud ning kruusased külavaheteed olid pealt ligased. (05.04.2017) Kelts valdavalt põldudel veel läbi ei sulanud ning kruusased külavaheteed olid pealt ligased. Kasemahl hakkas jooksma. Toomingal ja osadel marjapõõsastel pungad paisusid. Esimesed paiselehe õisikud avanesid. Metsa all alustasid õitsemist sinililled ja näsiniin. Tähelepanu köitsid maastikus õitsevad sarapuud ja lepad oma pikkade urbadega ning pajud eri värvi võrsete ja valuvate urbadega.

12. nädal Jõgeva ümbruses: mulla korduv külmumine ja sulamine põhjustas taimedel külmakergitusi. (05.04.2017) Hommikuti oli muld pinnalt külmunud, veeloigud jääs. Mulla korduv külmumine ja sulamine põhjustas taimedel külmakergitusi. Kahel hommikul (reedel ja laupäeval) kattis maad öö jooksul sadanud õhukene lumikate. Muld sulas taliteraviljaorase- ja talirüpsipõldudel nädala lõpuks pinnalt 20-25 cm sügavuseni ja mullas oli alles veel 20-28 cm paksune keltsakiht. Külavaheteed püsisid libedad ja vesised, ei kandnud raskeid masinaid. Põlluvahelistel pinnasteedel võis sõiduautoga porisse kinni jääda.

11. nädal Jõgeva ümbruses: Muld sulas nädala lõpuks orasepõldudel pinnalt 10-15 cm sügavuseni üles, kuid 30-40 cm paksune keltsakiht mullas oli veel alles. (21.03.2017) Üks arukase känd ajas mahla välja, kuid kaskedel veel mahlajooksu ei ole. 16. märts Kõige külmematel öödel (esmaspäeval ja teisipäeval) mõõdeti minimaalseks temperatuuriks õhus -4...-5 ja maapinna lähedal -6...-8 kraadi. Hommikud olid nädala algul udused. Vihma sadas kolmapäeva öösel, reedel ning laupäeva ja pühapäeva õhtupoolikutel. Muld sulas nädala lõpuks orasepõldudel pinnalt 10-15 cm sügavuseni üles, kuid 30-40 cm paksune keltsakiht mullas oli veel alles. Kruusateed olid pehmed ja libedad.

10. nädal Jõgeva ümbruses (16.03.2017) Nädala alguses oli ilm külm ja tuuline. Esmaspäeva hommikul langes minimaalne õhutemperatuur -7 kraadini ja lund maas ei olnud. Järjekordne õhuke uus lumikate tekkis teisipäeva hommikuks. Esines pinnatuisku ning lumi oli põldudel tugeva tuule poolt edasi kantud mullaga segamini, ebaühtlase paksusega. Maksimaalne tuule kiirus ulatus 15 m/s.

9. nädal Jõgeva ümbruses (08.03.2017) Ilm oli varakevadiselt soe ja vahelduvalt pilves. Aegajalt sadas vihma, harva ka lörtsi, kuid siis jälle paistis päike. Teisipäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur ligi seitsme kraadini ja eelmisel nädalal maha sadanud lumi sulas õhtuks ära. Samal päeval saabusid künnivaresed Jõgevale. Põldudel olid veeloigud, mis vähehaaval nädala jooksul väiksemaks muutusid, kuid ära ei kadunud. Külavaheteed olid porised. Pedja jõgi püsis enamvähem oma kallastes ja luhale vesi ei valgunud.

8. nädal Jõgeva ümbruses (01.03.2017) Rohukedriku röövik värskel lumel Nädala alguses lund maas ei olnud. Põllud olid pealt vesised ja porised, kohati võis näha väiksemaid ja suuremaid veeloike. Esmaspäeva hommikul oli mõnes kohas taliviljapõldudel jääkoorik veel säilinud, kuid õhtuks see kadus. Muld sulas talinisupõllul pinnalt 5-7 cm sügavuseni ülesse. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis õhus 3,5 kraadini.

7. nädal Jõgeva ümbruses (22.02.2017) Ilm läks soojaks. Teisipäeval (nädala kõige soojemal päeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle viie kraadi. Vahtral ja hallil pähklipuul algas mahlajooks. Öösiti külmetas. Külmematel öödel (esmaspäeval ja kolmapäeval) langes minimaalne õhutemperatuur -5...-7 kraadini.  Kolmapäevaks oli lumi Jõgeva ümbruses künnipõldudelt kadunud ja maa jäi valgeks veel ainult puude poolt varjatud põlluosades. Taliteraviljaorastel ja heinamaadel esialgu lumikate veel püsis, nädala lõpuks aga kadus lumi ka sealt. Oli näha jääkoorikuga kattunud ja pealt vesiseid põlde, kohatisi suuri veeloike. Veelisa andsid põldudele reedel ja pühapäeval esinenud vihma- ja lörtsisajud (kokku 7 mm).


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam