•  

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019 15:41)

Autor: Aednik24.ee

Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

 

Muidugi võib külvikastina kasutada kõikvõimalikke plastkarbikesi ning istikuid kasvatada kasvõi jogurtitopsides, aga ühel hetkel tüütab see ära ning tahaks mugavamalt toimetada. Hobiaednikele mõeldud moodsad külvitarvikud teevad tubase istikukasvatuse imelihtsaks.
Millega end algavaks külvihooajaks varustada?

Turba- ja kookoskiutabletid
Tüütu pikeerimine jääb ära, kui seemned külvata ühe-kahekaupa külvitableti sisse.
Lisaks turbatablettidele on müügile tulnud ka erinevad kookoskiutabletid. Valikus on nii suuremaid kui väiksemaid “nööbikesiˮ.

Kui tihedaks pressitud kuiv tablett end vett täis imeb, paisub sellest suure niidirulli kõrgune tünnike. Nüüd tuleb teha pikeerimispulga või pliiatsiga sobiva sügavusega auk ja suruda seeme sisse. Vastavalt seemne suurusele tuleb valida väiksem või suurem tablett.
Turbatabletis sirgunud taimehakatisi on ülimalt mugav suuremasse potti ümber istutada: nad tuleb sinna oma “kasvukonteineriga“ lihtsalt ümber tõsta.

Tablette saab põhimõtteliselt kasutada kõigi köögiviljade, maitsetaimede ja suvelillede külvamiseks, eelkõige sobivad nad aga suurematele seemnetele nagu on kurgil, kõrvitsal-kabatšokil, melonil ja arbuusil.

Tõeliselt mugavad on tabletid tšillide ja maguspaprika jaoks, kellele ei meeldi pikeerimisega kaasnev juurte häirimine ning noortaimed võivad jääda mitmeks nädalaks põdema.
     Loomulikult võib ka tomatid külvata tablettidesse, sest värske tomatiseeme tärkab pea sajaprotsendiliselt.

Vaata alati pakendilt, kui kaua on seeme idanemisvõimeline. Vanemal seemnel on idanemisvõime vähenenud ning kõik ei pruugi tärgata. Sel juhul on mõistlikum külvata karbikesse, et mitte raisata tablette seemnetele, mis ei tärka.

Tablettidega minikasvumaja
Külvitablette on võimalik osta pakendis, tükikaupa ja ka läbipaistva kaanega plastkarbis, mis ongi mõeldud minikasvuhooneks. Viimane on väga mugav komplekt: vala vaid veidi vett põhja, lase tablettidel tüsedaks paisuda ning külva. Ei mingit mullaga mässamist!

Külvikassetid
Lisaks on hea kasutada ka külvikassette. Külvikasseti pisikeses kambris sirgudes kujuneb taimel kompaktne juurepall. Tänu sellele saab ka taimehakatise kassetist hõlpsalt kätte. Suuremasse anumasse ümber istutades ei saa juured vigastusi ja istik ei kiratse.

Turbapotid
Turbapotid teevad samuti taimede ettekasvatamise mugavaks. Turbapotis kasvanud istiku saab koos potiga torgata otse lõplikule kasvukohale kasvuhoones või avamaal. Taime juured on turvaliselt potis ega saa istutamise ajal viga.

Niiskes mullas hakkab turbast pressitud ümbris lagunema ning on varsti juurepalli ümbert kadunud. Enne mulda panemist tasub turbapotti siiski katki rebida, et juured saaksid kiiremini ümbritsevasse mulda tungida. Õrnema juurekavaga taimekeste puhul on see isegi hädavajalik.

Kookosmuld
Külvi- ja pikeerimismulla kotid on üsna rasked, nende asemel võib osta isegi hoopis väikese ja kerge kookosmulla briketi. Kui kodus sellele vett valada, hakkab kookoskiud hoogsalt paisuma. Telliskivi suurusest briketist saab suure ämbritäie mõnusat mulda istikute kasvatamiseks.

Kookosmuld on saadud peenestatud kookospähklikoortest. Võrreldes turbamullaga imab ja säilitab ta vett paremini ning kasta tuleb harvem. Õhulises kookosmullas areneb ilus juurestik ja taimed kasvavad paremini. Kookosmuld on täielikult nii haiguste kui ka kahjurite vaba. Kui valik kaldub kookosmulla kasuks, tasub meeles pidada, et kookosmuld on toitainevaene ning tärganud taimehakatisi tasub kindlasti millegagi väetada. 

Kühvlid
Kasvuturba ja mullaga mässates on vaja kindlasti häid kühvleid. Üks võiks olla suurem ja teine väiksem. Suuremaga on hea täita külvikaste ja kogukamaid potte, väiksem kulub ära väiksemate pottide ja kassettide jaoks. Eriti hea, kui kühvlil on ka joonlaud sügavuse mõõtmiseks.

Aknalaua-kasvuhoone
Minikasvuhoones on väga mugav tagada külvidele parimad idanemistingimused ja hoolitseda väikeste taimehakatiste eest. Kaane all on soojem ja õhk on niiskem, õhutamiseks on lihtne see pealt ära tõsta.

Paljudel uudsetel aknalaua-kasvuhoonetel on nutikas ja tõhus õhutussüsteem: ülal liuguriga õhutusava, alumisel serval kaks sälku. See paneb õhu liikuma: alt sisse ja ülalt välja. Õhk ei muutu liiga niiskeks ega teki kondensvett.

Minikasvuhooneid on saada ka sarjana, mille kõik osad – mitmes suuruses kasvumajad ja nende osad (alused, kasvunõud ja kaaned) – sobivad omavahel moodulsüsteemina kokku. Näiteks võib kõige suurema kasvumaja sisse panna mitu väiksemat kasvunõud ja katta kõik ühe kaanega. Justkui hobiaedniku lego!

Suure kasvumaja kõrgete servadega alus meenutab natuke vanni, mis sobib hästi ka mullatöödeks. Selle sees on hea täita potte ja taimi ümber istutada. Maha ei pudene kübetki turvast ega mulda!

Eelmised artiklid:

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam