•  

Ämblikud on kenad loomad

Puujuurte, mulla ja roheliste taimedega  vooderdatud klaasterraariumites Laia tänava Loodusmuuseumis elavad praegu 38 erinevat ämblikulaadset, nende peremees Sebastian Wadyck on aga muuseumis pidevalt kohal ning muretseb oma hoolealuste käekäigu pärast. „Nad on mulle nagu lapsed. Olen stressis, kui keegi jääb haigeks või sureb,? jutustab Sebastian, kel on  kodus Poolas on üle 300 linnutapiku, tarantli ja muu ämblikulaadse. Seejuures ei idealiseeri  Sebastian oma suhet ämblikega üle, „Annan endale aru, et ega ämblikud mind oma peremeheks ei pea ega mind ära ei „tunne?, niipalju intellekti neil pole. Ja mina pole teadlane ega ämblikeuurija. Kuigi linnutapikuid tean hästi,? ja kinnitab, et kusagil troopikas suurt karvast ämblikku kohates tunneks ta liigi ära.
Linnutapikud on maailmas suurimad ämblikud, neid on ligi 800 liiki.

Linnutapik Grammostola Spatulata
Foto Tiit Hunt

Loomade söötmiseks ja ülalpidamiseks kuluv raha pole Sebastianile probleemiks: ämblike eest hoolitsemine ja nendesse heatahtliku suhtumise propageerimine on muutunud tema põhitööks, mees korraldab rändnäitusi. „Tahan lihtsalt inimestele näidata, et ämblikud pole mingid hirmsad loomad. Nad on vaiksed,  istuvad enamuse aja peidus ning inimest ei ründa, kui neid otseselt ei torgita, inimene pole nende toit,?
ütleb Sebastian. Tõepoolest, Loodusmuuseumis ringi jalutadaes ei märka ühtegi ämblikku oma klaasmajas vilkalt liikumas või ronimas – niisama loom energiat ei raiska. See-eest vudivadmööd oksi ringi 15-sentimeetrised tuhatjalad. Sebastian võtab ühe poepesast suurema linnutapiku majakesest välja käe peale. Ämblik liigutab ettevaatlikult jalgu. „Kui neil kõht on täis, pole neil mingit põhjust rünnata,?ütleb Sebastian.?Üheteist aasta jooksu, mil olen  ämblikega tegelenud, pole mul nendega ühtegi õnnetust juhtunud!?Agressiivseid liike ta aga käe peale ei võta.
Sebastian sai oma esimese ämbliku kingiks 17-aastaselt, nüüdseks on 11 aastat kestnud huvist välja  kasvanud soliidne kollektsioon ämblikulaadseid, kelle hulgas ka skorpione ja tuhatjalgseid.
Võimalus suhelda eksootiliste loomadega Eesti Loodusmuuseumis kestab kuni 18.juunini rändnäitusel „Imelised elusad ämblikud?.
Soovitus: tellige endale näitusele minnes ka giid, siis ehk näete mõnda ämblikku ka peo pealt!

Helen Arusoo
Ajakiri Loodus


 Sebastian Wadyck
Foto Tiit Hunt

loe kommentaare (0)

Nimi:


E-mail:


Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam